Chomik to popularny gryzoń domowy, często kupowany jako pierwsze zwierzątko dla dziecka. Jednak, czy to dobry wybór, czy nie ma lepszych zwierząt na początek, gdzie nie wiadomo jak dziecko sprawdzi się w roli opiekuna?

Chomiki jako zwierzęta

Chomiki nie są duże, ale za to sprawne i szybkie. Ich budowa jest dość krucha, więc dziecko musi być delikatne. Nie są to też zwierzęta, które długo żyją, zazwyczaj 2-3 lata, czasami zdarza się nieco dłużej. Nie potrzebują dużo miejsca w domu ani codziennej uwagi, ponieważ to zwierzęta z naturą samotnika. Dlatego są często wybieranym zwierzątkiem dla dzieci. Jeśli dziecko chce mieć zwierzaka, lubi spędzać czas przy grach planszowych, a dodatkowo jest odpowiedzialne, to można sprawić właśnie to zwierzątko pod opiekę. I właśnie, to nie oznacza, że nie trzeba się nimi opiekować, ani bawić. Zwierzę pozbawione ludzkiej uwagi może stać się dzikie, w dodatku potrzebuje świeżej wody i regularnego karmienia.

Czy chomiki są dobre dla dziecka?

Chomiki są dobre na początek. Nie są trudne w utrzymaniu, nie zajmują dużo miejsca w domu, a dla dziecka mogą być pocieszne. Są aktywne szczególnie wieczorem oraz nocą, a obserwowanie jak chomik się bawi, może na trochę zaabsorbować uwagę dziecka. Najpopularniejsze chomiki syryjskie, są zazwyczaj łagodne i odpowiednio oswojone nie powinny gryźć, ale tu wiele zależy od charakteru konkretnego osobnika.

Czy chomik, to najlepszy wybór?

Niekoniecznie najlepszy, ale nie będzie to zły wybór. Świnki morskie mogą okazać się lepsze, ale chomik również nie będzie złym wyborem. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji. Króliki, także nie będą złym pomysłem. Można dokonać wyboru na podstawie wyglądu, a można również wziąć pod uwagę charakter dziecka i przeanalizować, jakie zwierzątko będzie dla niego najlepsze.