Kot perski

Chociaż kot perski może wyglądać złośliwie, w rzeczywistości jest bardzo spokojnym i cichym kotem. Generalnie koty długowłose zachowują się mniej aktywnie niż krótkowłose, a kot perski potwierdza tę regułę. Jest to kot dość niezależny, nie ma z nim problemu, jeśli przebywa się dużo czasu poza domem. Są to koty, które generalnie nie tęsknią za stałą obecnością człowieka, czasami wydaje się nawet, że są bardzo wdzięczne za pozostawienie ich samym sobie. Ich sierść jest charakterystycznie długa i wyczuwalnie gruba. Wiąże się to z większą pielęgnacją niż w przypadku kota krótkowłosego. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować kota perskiego: https://www.epet.pl/kot-perski-wlasciwa-pielegnacja

Kot himalajski

Kot himalajski jest powszechnie mylony z kotem perskim lub syjamskim, co jest całkiem logiczne: jest to krzyżówka tych dwóch ras. Kot himalajski zawsze ma niebieskie oczy, a jego głowa jest ciemnobrązowa, a ciało jest białe. Aby utrzymać jego sierść w czystości, powinieneś ją codziennie szczotkować, w przeciwnym razie będzie powodować gniazda włosów, które są bardzo denerwujące dla kota i trudne do rozplątania. Należy pamiętać, że jego oczy mogą cierpieć z powodu infekcji spowodowanej przez brudne włosy, które gromadzą się w kanale łzowym, więc nie wahaj się zastosować roztworu soli fizjologicznej, aby oczyścić jego oczy z włosów.

Kot syberyjski

Prawda jest taka, że ta rasa kota pochodzi z Rosji i jest pochodzenia dzikiego, jednak szybko została udomowiona i zaczęła być popularna na całym świecie, zwłaszcza, że jest to kot bardzo towarzyski, który szybko rozwija bardzo szczególne przywiązanie do członków rodziny, z którymi mieszka. Są to koty w stanie zdrowia godnym pozazdroszczenia, co można dostrzec po ich sierści, która jest na ogół żywa i bardzo błyszcząca. Jak można sobie wyobrazić, kot syberyjski żyje z większą przyjemnością w zimowych porach roku i klimatach: ich futro przygotowuje je do zamieci i burz śnieżnych.

Maine coon

Jeśli jest jedna rzecz, która charakteryzuje Maine coon to jest to jego rozmiar, nie tylko jest to kot o potężnym wyglądzie (dzięki swojemu futru wygląda na jeszcze większy), ale jego rozmiar jest rzeczywiście jednym z największych wśród kotów domowych. Są to koty bardzo zrównoważone, ciepłe, ciekawskie i bardzo spokojne.