astanawiając się nad przygarnięciem kota do swojego domu, pierwszą kwestią jest ustalenie czy ma to być kot rasowy, czy też popularny „dachowiec”.

Przeanalizować warto kocie potrzeby, różnice między nimi i nasze oczekiwania. Kocie charaktery mogą być najróżniejsze i nie zawsze można trafić na najprzyjemniejszego futrzaka.

Rasowy kot z rodowodem

Rodowód to dokument potwierdzający pochodzenie zwierzaka, zawierający informacje o przodkach, stanie zdrowia, a także predyspozycjach. Stanowi także gwarancję zgodności z wzorcem danej rasy. Wybierając kota rasowego z dużym prawdopodobieństwem można określić jego wygląd, pewne cechy charakteru czy predyspozycje. Decydując się na kota rasowego, wybrać trzeba dobrą i zarejestrowaną hodowlę, aby mieć pewność co do dobrych warunków bytowych zwierząt i nie wpierać nielegalnych pseudohodowli.

Dachowiec – kot wielu ras

Kot nierasowy, popularny dachowiec to zwierzę bez rodowodu. Nawet jeśli posiada fizyczne cechy kota rasowego, a nie ma dokumentu potwierdzającego, to traktowany jest jak zwierzę nierasowe. Decydując się na adopcję kociaka dachowego, nie ma się pewności ani co do jego umaszczenia, ani tym bardziej charakteru.

Decydując się na małego kociaka ma się wpływ na jego socjalizację, jednak adopcja starszego osobnika może już być pewnego rodzaju loterią. Nie wiadomo jak kot będzie zachowywał się w nowym domu, czy polubi właściciela i czy w ogóle się odnajdzie w nowej sytuacji. Zbudowanie więzi będzie na pewno czasochłonne, ale jak już uda się stworzyć relację, to kot na pewno odwzajemni uczucia swoim przywiązaniem.

Posiadanie kota w domu to nie lada wyzwanie i niezależnie od tego czy będzie on rasowy, czy postawimy na dachowca to trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Wpuszczenie kota do swojego życia wiele zmienia i trzeba brać to pod uwagę.