Coraz częściej decydujemy się na przygarnięcie psów z profesjonalnych hodowli, a to z kolei wymaga dokonania odpowiedniego rozeznania w tematyce ras psów.

Nie ulega wątpliwości, że spośród różnych rodzajów psów można wyróżnić te, które odznaczają się pewnymi cechami dystynktywnymi. Z pewnością jest też tak, że rasę psów dostosowujemy do siebie, własnej sytuacji – zwłaszcza mieszkaniowej.

Jeśli żyjemy w mieście, to psy wymagające dużej aktywności fizycznej nie będą najlepszym wyborem. Tu najlepiej wybrać rasy takie jak: shih tzu, chow chow, pudel miniaturowy, cocker spaniel, , maltańczyk, pekińczyk, nowofunland, baset, czy też mops. I choć każdy z nich będzie od czasu do czasu potrzebował ruchu na świeżym powietrzu, to będzie mógł Ci towarzyszyć nawet w niewielkim mieszkaniu. Z kolei osoby posiadające dużą ilość terenu, gdzie pies mógłby spędzać większość czasu, powinny wybrać jedną spośród tych ras: syberian husky, alaskan malamute, sznaucer, border collie, yorkshire terrier, beagle.

Jakie cechy powinien mieć pies?

Oprócz rodzaju miejsca, w którym będzie mieszkał nowy domownik, trzeba wziąć pod uwagę cechy psa. Każde zwierzę posiada także swego rodzaju charakter – niektóre rasy są bardzo ekstrawertyczne, a niekiedy nawet agresywne, z kolei znaczna część to introwertycy, rasy psów znacznie spokojniejszych.

Jeśli mieszkamy sami, to warto wybrać bardziej aktywnego zwierzaka, ponieważ to jemu będziemy poświęcać więcej uwagi, z kolei osoby mieszkające z innymi domownikami – na przykład z małymi dziećmi – to należałoby się zdecydować na spokojniejszą rasę psa.