Posiadanie zwierzaka w domu to wspaniałe doświadczenie. Zwierzęta uczą cierpliwości i odpowiedzialności. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na posiadanie kota lub psa, ze względu na mały metraż mieszkania.

Nie każde zwierzę wymaga jednak dużej przestrzeni. Gryzonie są jednymi z najlepszych zwierząt do posiadania w małym mieszkaniu. Są również jednymi z najpopularniejszych wyborów na pierwsze zwierzątko dla dziecka, ponieważ zwykle są mniej wymagające niż inne zwierzątka domowe, np. kot czy pies. Wypuszczając gryzonie w z klatki, trzeba uważać jednak aby nie przegrywały kabli lub nie gryzły drewnianych mebli.

Chomik – jak się nim opiekować?

Chomiki są jednymi z najłatwiejszych zwierząt w utrzymaniu, ponieważ nie potrzebują dużej klatki oraz nie trzeba po nich często sprzątać. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby wypuszczać chomika z klatki codzienne min. na pół godziny. Chomik potrzebuje również bliskości człowieka.

Należy się z nim często bawić i poświęcać mu dużo uwagi. Chomik karłowaty potrzebuje klatki min. 60×40 cm, a chomik syryjski min. 80×40 cm. Klatka dla chomika musi być odpowiednio zabezpieczona, tak aby zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy. Chomik nie może się również w klatce nudzić, musi mieć zapewnioną rozrywkę i rozmaite aktywności. Chomiki niezbyt lubią dzielić przestrzeń z innym osobnikiem tego gatunku.

Popularny gryzoń do Twojego domu – świnki morskie

Świnki morskie są jednymi z najchętniej wybieranych gryzoni, ze względu na ich uroczy wygląd i miłą w dotyku sierść. Mają przyjazne usposobienie i nie są zbyt wymagające. Klatka dla jednej świnki morskiej powinna mieć co najmniej 80 cm długości, a dla dwóch świnek morskich minimum 100 cm długości. Najlepiej, żeby była piętrowa. Świnki morskie są zwierzętami stadnymi, dlatego warto hodować w co najmniej dwie.

Szczury – przerażające, ale bardzo inteligentne gryzonie

Szczury są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych sztuczek. Szczury są zwierzętami stadnymi, dlatego decydując się na kupno szczura należy kupić co najmniej dwa, tak jak w przypadku świnek morskich.

Do prawidłowego rozwoju szczury potrzebują towarzystwa. Szczury uwielbiają się wspinać, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie piętrowa klatka. Klatka dla dwóch szczurów powinna mieć co najmniej 80 cm długości.