Tresura psa jest bardzo żmudnym procesem. Na samym początku jednak należy wyznaczyć cel, do którego pragniemy dążyć. Warto określić czego oczekujemy od pupila, a także jakich sztuczek oraz zachowań pragniemy go nauczyć.

Im bardziej zaawansowane są komendy tym więcej czasu pies potrzebował będzie na ich naukę. Warto jednak jak najwcześniej rozpocząć proces kształtowania umiejętności swojego pieska, aby w ten sposób uzyskać jak najlepsze efekty. Kluczowa jest również systematyczność treningów, różnorodność oraz ich intensywność. Na początku warto zdecydować się na pomoc profesjonalnego tresera, który wskaże w jaki sposób prowadzić treningi. Dzięki temu szczenię może wyrosnąć na grzecznego oraz ułożonego psiaka, który z pewnością nie będzie sprawiał problemów wychowawczych. W czasie treningu należy zadbać o to, aby pies czuł się komfortowo, a także nie odczuwał presji. Następnie stopniowo można wprowadzać w kolejne ćwiczenia, a także nowa komendy. Jednakże każda nowa umiejętność może być wprowadzona dopiero wówczas, kiedy pies nauczył się już dotychczasowych komend.

Nie należy także poddawać się, kiedy pupil nie zrozumie poleceń oraz komend. W takiej sytuacji specjalista od tresury psów może wskazać niezawodne sposoby, które umożliwiają nauczanie psa. Należy pamiętać także, że każdy pies jest zupełnie inny i cechuje go inny charakter. Nierzadko zachowanie psa oraz jego temperament uzależnione są od rasy.

Duże znaczenie ma także wiek pupila. Niektóre spośród rasy psów wyróżniają się wyjątkową łatwością oraz szybkością w nabywaniu nowej wiedzy. Dlatego nauka wykonywania komend odbywa się wówczas bez żadnego problemu.