Często można spotkać się z hasłem reklamowym – nie kupuj, tylko adoptuj. To prawda, bowiem schroniska dla psów są pełne słodziaków, jakie marzą o tym, aby móc znaleźć się w nowym, kochającym domu. Tak, tylko, że sama procedura adopcyjna może nieco przerażać.

Warto więc wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega procedura adopcyjna psa i z czym trzeba się liczyć.

Adopcja psa – krok po kroku

Z góry trzeba jednak zaznaczyć, że procedura adopcyjna psa nie jest niczym trudnym. Tak naprawdę to tylko trzy punkty, których trzeba dopilnować.

Procedura adopcyjna psa:

  • spotkanie przed adopcyjne – pracownik schroniska odwiedzi miejsce, gdzie pies miałby w przyszłości zamieszkać. Sprawdzi, czy zwierzak będzie miał godziwe warunki do bytu, czy rodzina jest gotowa na przyjęcie psa pod swój dom. To również moment, kiedy można się wypytać o to, jak zaaklimatyzować takiego psiaka ze schroniska, który do tej pory nie miał łatwego życia.
  • powtórna wizyta – odbywa się ona przed lub po podpisaniu umowy. Po to, aby schronisko było pewne tego, że osoba adoptująca, nie zmieniała swojej decyzji. W uzasadnionych przypadkach, schronisko może odmówić finalizacji adopcji.
  • umowa adopcyjna – dokument, który ma na celu zabezpieczyć dobro zwierzęcia, jak również samej rodziny.

To opis warunków, jakie musi spełniać osoba adopcyjna. Tzn. że regularnie będzie badać stan zdrowia pieska, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać.

Osoba adopcyjna musi również liczyć się z tym, że bez zgody organu wydającego psa, nie może zgodzić się na przekazanie zwierzęcia dalej. Podpisanie takiej umowy jest koniecznością, aby pies mógł znaleźć swój nowy dom.